Orkiestra dęta "Marcel" to obok chórów jedno z najstarszych radlińskich przedsięwzięć kulturalnych. Założona w 1917r. z myślą o obsłudze kopalnianych uroczystości już w początkowym okresie swojego istnienia osiągnęła wysoki poziom artystyczny. W latach międzywojennych jej stan osobowy wzrósł do 60 osób, co stawiało ją w szeregu największych orkiestr tego typu. Koncertowała m.in. u stóp Kopca Kościuszki w Krakowie, w Wilnie i w Warszawie z okazji uroczystości państwowych.
Wojna Światowa przerwała dobrą passę radlińskiej orkiestry; jednak po jej zakończeniu orkiestra została reaktywowana. Już w roku 1945 liczyła 30 osób i wzięła udział w zjeździe orkiestr w Warszawie . W 1955 uświetniła dożynki w Opolu, w 1964 zajęła II miejsce w ogólnopolskim przeglądzie zespołów artystycznych w Kędzierzynie. Ponad sześciokrotnie występowała w czeskim Jabłonkowie w " Święcie Górala". Grała w Katowicach na uroczystości odsłonięcia Pomnika Powstańców Śląskich w 1962r. oraz na pogrzebie śląskiego pisarza Gustawa Morcinka w Cieszynie (1963r.).
Lata 90-te ubiegłego wieku to okres głębokich zmian ustrojowych w państwie i górnictwie; czego efektem było wyprowadzenie orkiestry ze struktur kopalnianych i w następstwie brakiem jej finansowania przez górnictwo. Dzisiaj orkiestra działa w strukturach Agencji Artystycznej "Musica-Viva" pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kultury, co pozwala jej na dalsze istnienie. Oprócz wyżej opisanych sukcesów nie sposób wyobrazić sobie obchodów świąt państwowych i kościelnych bez jej udziału. Tym samym znacząco przyczynia się do rozwoju i kultywowania tradycji muzycznych Śląska i Radlina.
Obecnie trzon orkiestry tworzą pracownicy oraz emeryci KW "Marcel"; skład zredukowano do 25 stałych członków. Prowadzona jest przez Franciszka Magierę.