Za oficjalną datę otwarcia Domu Kultury w Radlinie przyjmuje się 04 grudnia 1964 r.
Przez ponad trzydzieści ośrodek funkcjonował jako Zakładowy Dom Kultury KWK „Marcel”, w którym znalazła się również biblioteka z bogatym zapleczem książek. Tu skupiało się niemalże całe życie kulturalne Radlina.
Pierwszą kierowniczką ośrodka była pani Aniela Konieczny. Piastowała tę funkcję aż do 1980 roku, kiedy to „przeszła w stan emerytalny”.
Sama pani Aniela w 1994 roku w ramach obchodów 30-lecia działalności naszej placówki napisała: „ Do nowego Domu Kultury wnieśliśmy już spory dorobek (to w kontekście jej wcześniejszej działalności na tzw. Grodoniowcu”): 15 pracujących zespołów, dobrze wyposażoną bibliotekę, założyliśmy ognisko muzyczne, klub rencistów i emerytów, kluby zainteresowań, powstało kino, kawiarnia. (…) Dom Kultury był pięknie wyposażony, świecił estetyką, ba! Miał nawet swojego portiera. To już był szczyt działalności. (…) Dziś święci 30-lecie swego istnienia. Kontynuuje zapoczątkowaną pracę na miarę swoich możliwości. O tym opowie ktoś inny. Ja ze swej strony życzę kierownictwu, zespołom owocnej pracy, a przede wszystkim zadowolenia z niej, aby w przyszłości mogli powiedzieć: zrobiłem co było możliwe”.
Kolejnymi kierownikami a później dyrektorami placówki byli: Piotr Cybułka, Eugeniusz Duda, Ireneusz Tatarczuk, Krzysztof Pietrek, Janusz Majewski, Witold Łupiński, Henryk Stiel, Tomasz Miler i obecna Edyta Pawlak-Sikora.
Z Domem Kultury w Radlinie nierozerwalnie związały się cztery chóry działające w jego murach. Najstarszy z nich to Chór „Słowacki”, który powstał w 1919 roku w okresie walki o przynależność Górnego Śląska do Polski. Przez lata chórem kierował Jerzy Michalski, dzisiaj zastępuje go córka – Katarzyna Wuwer.
Chór Męski „Polonia” – założony w 1922 roku, dziś już niestety nieistniejący. Pierwszym jego prezesem był Andrzej Wiesiołek, dyrygentem Maksymilian Gwiżdż. Chór odnosił wiele sukcesów w przeglądach i turniejach. Od 1985 r. dyrygował nim Jerzy Michalski.
Chór Męski „Echo” – istniejący od 1928 roku, którego założycielami byli p. Kłosok oraz bracia Augustyn i Antoni Meisnerowie. Dzisiaj chórowi dyryguje Tymoteusz Kubica, który jednocześnie jest założycielem grupy chóralnej „Sonarte” – najmłodszej w tej kategorii w Radlinie, ale niezwykle aktywnej i odnoszącej sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.
Wspominając historię grup muzycznych działających przy radlińskim Domu Kultury nie sposób pominąć 14-sto osobowego Big Bandu pod kierownictwem Jana Groborza, który zdobywał nagrody i wyróżnienia na festiwalach, licznie koncertował w kraju i zagranicą. Wśród wysłuchanych przez nas wspomnień z tego okresu, ze szczególną uwagą wymieniani byli soliści tego zespołu tacy jak: Stanisław Radler, Adela Gajda, Halina Kołodziejczyk i Halina Guzy.
Górnicza Orkiestra KWK „Marcel” od ponad 100 lat swoimi występami uświetnia uroczystości państwowe, kościelne oraz miejskie w Radlinie. Zasłużenie zajmuje wyjątkowe miejsce w sercach wielu z nas. Od lat muzycy ćwiczą swoje umiejętności pod batutą Franciszka Magiery, niezmiennie zachwycając wysokim poziomem i szerokim repertuarem.
W bogatej historii grup muzycznych i tanecznych działających w Domu Kultury w Radlinie nie sposób pominąć: Zakładowego Zespołu Pieśni i Tańca, zespołu DIX FIVE, Poziom 600, Kapeli podwórkowej MARCELOKI, zespołu muzycznego Pawła Wolnego, ogniska muzycznego, zespołu wokalnego FIRE, zespołów tanecznych TEP, WENUS i Marakas, zespołu REDLIN, Tata Sławek.
Na szczególną uwagę zasługują zespoły działające do dziś, takie jak: Grupa Artystyczna Przytup, zespół tańca towarzyskiego Deja Vu, zespół DPSA oraz grupa Mażoretek FENIX. Aktualnie w radlińskim MOK-u bardzo ważnym punktem w ofercie zajęć dla dzieci i młodzieży jest nauka gry na pianinie, prowadzona przez Izabelę Bugla-Słomian.
Jednak nie tylko muzyka przyświeca naszym grupom artystycznym. Od lat w Domu Kultury w Radlinie działają zespoły plastyczne. Przez lata dziecięce zespoły: malarski i graficzny prowadzone były przez małżeństwo artystów plastyków Barbarę i Mariana Rak, absolwentów Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Dzisiaj w radlińskim MOK-u działa grupa twórcza PASJA oraz tzw. MAŁA PASJA, kierująca swoją ofertę do najmłodszych. Obydwie grupy są niezwykle aktywne, poza regularnymi zajęciami, organizują i uczestniczą w licznych wystawach, konkursach i plenerach.
Teatr w Radlinie z powodzeniem funkcjonował jeszcze w ramach tzw. „Grodoniowca”. Wystarczy spojrzeć na te zdjęcia, aby przekonać się jak wielu pasjonatów tejże sztuki było i jest w naszym mieście. Dzisiaj na deskach radlińskiej sceny swoje spektakle prezentuje Teatr „Reset” prowadzony przez Patryka Groborza, wcześniej w tę działalność niezwykle angażował się Janusz Majewski, Karol Ciuraj, Maria Opałko, Barbara Branny.
Jeśli chodzi o zainteresowania i pasje mieszkańców, Dom Kultury w Radlinie zawsze praktykował teorię otwartych drzwi i tak w jego strukturach na przestrzeni lat funkcjonowały m.in.: klub video, klub „Filar”, zespół fotograficzny, stowarzyszenie akwarystów, harcerze, radiesteci, grupa grafiki „Lingraf”, grupa witrażu „Oficyna Szkła”, modelarnia samolotów dla dzieci i młodzieży, Polski Związek Pszczelarzy, koło wędkarskie, hodowcy gołębi pocztowych i ptactwa ozdobnego, owiec i ptaków egzotycznych, Dyskusyjny Klub Filmowy „Kaganek”. Dzisiaj dołączają do nich: projektanci 3D, miłośnicy projektowania i robotyki lego, grupy rękodzieła.
Od początku działalności w wymianie krajowej i międzynarodowej pomiędzy placówkami kultury podlegały grupy plastyczne, muzyczne oraz część kół zainteresowań.
Big Band uczestniczył w trasie koncertowej w Niemczech, ZESPÓŁ MUZYCZNY PAWŁA WOLNEGO koncertował w Magdeburgu i na statku BATORY płynącym do Leningradu, DIX FIVE uczestniczył festiwalu w Sopocie, chóry i Orkiestra KWK MARCEL koncertowały w Czechach i Niemczech.
Grupa Artystyczna PRZYTUP odwiedziła Bułgarię, Czechy, Węgry, Włochy, Chorwację, Francję i Ukrainę, Mażoretki FENIX – Chorwację i Czechy, Chór Kameralny SonArte – Hiszpanię, Grupa Twórcza PASJA – konkursy i wystawy w Chorwacji, Serbii, Japonii, Chór ECHO – Czechy i Niemcy, Teatr ReSeT – Francję.
Działalność Domu Kultury w Radlinie zaowocowała własnymi imprezami kulturalnymi, takimi jak: Przegląd Chórów oraz Turniej Chórów im. Mariana Łunarzewskiego, festiwal „Złota Nutka”, „Muzyczny Niecodziennik”, Radlińskie Oblicza Bluesa, konkursy „Mała Poleczka”, „Magiczne okienko”. Dodatkowo Miejski Ośrodek Kultury włączył się w organizację wydarzeń takich tak: Koncerty charytatywne „Jak oni tańczą”, „Dzień Godki Śląskiej”, Festiwal górski „”Wiyrchy”, Przegląd Piosenki Historycznej i Patriotycznej, Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dożynki miejskie i innych.
Przez ostatnich 60 lat w murach Domu Kultury w Radlinie mieliśmy zaszczyt gościć całą plejadę polskich artystów. Nie sposób wymienić ich wszystkich, ale zdradzę, że między innymi byli u Nas: Janusz Gajos, Stefan Friedman, Beata Tyszkiewicz, Bogdan Łazuka,Stanisław Sojka, Kasia Kowalska, Justyna Steczkowska, Marcin Wyrostek, Stanisława Celińska, Andrzej Sikorowski.
Dom Kultury w Radlinie dawał i wciąż daje schronienie wielu organizacjom pozarządowym z terenu miasta. Aktualnie dach nad głową dzielimy z: Radlińskim Towarzystwem Kulturalnym, Stowarzyszeniem Kobiet Aktywnych, Polskim Związkiem Emerytów Rencistów i Inwalidów Koło Radlin, Zrzeszeniem Miłośników Drobnego Inwentarza oraz Stowarzyszeniem „Radlińska Przystań”.