II Festiwal Pieśni Śląskiej im. Józefa Pieczki

Festiwal Pieśni Śląskiej im. Józefa Pieczki”

W 2009 roku podczas Walnego Zebrania Delegatów Okręgu Wodzisławskiego PZChiO, na wniosek prezesa Okręgu Krystiana Dziuby, delegaci podjęli uchwałę o organizowaniu Festiwali Pieśni Śląskiej im. Józefa Pieczki, w miejsce istniejących Przeglądów Chórów. Dh Józef Pieczka był w latach 1979 - 2004 wiceprezesem, a potem prezesem tegoż Okręgu Wodzisławskiego. Zmarł 1 pażdziernika 2004 roku. Festiwale organizowane będą w cyklu dwuletnim, na przemian z Turniejami Chórów im. Mariana Łunarzewskiego, począwszy od 2010 roku.

Stało się, 11 listopada 2010 roku o godz.16.30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie, po raz pierwszy odbył się „I Festiwal Pieśni Śląskiej im. Józefa Pieczki”. W festiwalu uczestniczyło pięć zespołów śpiewaczych i Orkiestra Górnicza "Marcel" w Radlinie.

W tym roku przypada druga edycja tego Festiwalu, a udział zapowiedziały następujące zespoły: Chór Męski „Echo”-Biertułtowy w Radlinie dyr. Tymoteusz Kubica, Chór MieszanySłowik n/Olzą” z Olzy dyr. Irena Witek-Bugla, Chór Mieszany „Lira” Rydułtowy-Orłowiec dyr. Urszula Matuszek, Chór Mieszany „Jadwiga” w Wodzisławiu Śl. dyr. Donata Miłowska, Chór Mieszany ECHO Syrynia dyr. Beata Bugla oraz Grupa Artystyczna „Przytup” MOK Radlin instr. Sabina Borkowska i Orkiestra Górnicza „Marcel” z Radlina dyr. Franciszek Magiera. Zgodnie z regulaminem wszystkie zespoły śpiewacze wykonają 3 - 4 utwory a capella lub z towarzyszeniem instrumentalnym, w których obowiązkowo musi być zawarty element śląski (autor tekstu, kompozytor lub gwara śląska).

II Festiwal Pieśni Śląskiej im. Józefa Pieczki” odbędzie się 11 listopada 2012r. o godz.16.30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie.

Organizatorzy: Okręg Wodzisławski ŚZChiO, UM Radlin, MOK Radlin, ZZGwP KWK Marcel.

Przyjdź - Posłuchaj - Zaśpiewaj razem z nami - Wstęp wolny prezes Okręgu Wodzisławskiego ŚZChiO - Krystian Dziuba.